שיקום מוטורי של פגיעות עמוד שדרה בעזרת רטט כלל-גופני

John G. Gianutsos, PhD, Liisa C. Oakes, BA, Vincent Siasoco, MD,
Stacy Appelblatt, MS, PT, Juliana Hamel, MS, PT, Joan T. Gold, MD

בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו-יורק

מטרה

לבחון את מידת היעילות של רטט כלל-גופני (WBV) בסיוע לעמידה רפלקסיבית, ובאופן ספציפי להתקדמות של פגועי עמוד שדרה משלוש אטיולוגיות.

מערך הניסוי ומיקום

ניתוח חקרי מקרה. במרכז שיקום עירוני.

סובייקטים

במחקר השתתפו מטופלים הסובלים משיתוק שדרתי הנובע מסיבות שונות. כל המטופלים אינם מסוגלים לעמוד ללא סיוע של התקני תמיכה מיוחדים המחוברים לכל אורך הרגל ומקבעים את הברך.
מקרה 1: גבר בן 21 שעבר למינקטומי (כריתת קשת חוליה) בחוליות T2-9 לצורך הסרה של גידול אינטרה-מדולרי (תוך תעלתי).
מקרה 2: ילד בן 12 הסובל משיתוק ארבע גפיים (קוודריפלגיה) כתוצאה מדלקת רוחבית של חוט השדרה (מחלה פוסט-זיהומית של חוט השדרה).
מקרה 3: גבר בן 24 עם טטרפלגיה Class A לפי דירוג ASIA (אגודה אמריקנית לפגיעות חוט שדרה) כתוצאה מנפילה ופגיעה בחוליה צווארית C5 חמש שנים קודם.

התערבות טיפולית

רטט כלל-גופני שיגרום למתיחות מכניות חזרתיות של הגפיים התחתונות, מה שיוביל לכיווצי שרירים בלתי רצוניים.

מדדים עיקריים

זמן העמידה עם הרטט הכלל-גופני ובלעדיו, רמת התנועה הרצונית, שליטה בגוף, פלג גוף עליון, היכולת לעבור למצב רצוני של הליכה ועמידה, ולהחזיק בו.

תוצאות

כל שלושת המשתתפים הצליחו לעמוד עם סיוע מינימלי ולהאריך באופן הדרגתי את משך זמן העמידה. בסופו של דבר, שניים מתוך שלושת המשתתפים הצליחו ללכת באופן עצמאי תוך שימושים בעזרים אמבולטוריים שונים.

מסקנות

הרטט הכלל-גופני עשוי להציע שיטה מבטיחה שתסייע בשיקום של אנשים הסובלים ממגבלות מוטוריות שמקורן בעמוד השדרה. במדגם שלנו, הרטט הכלל-גופני יצר עודד עמידה רפלקסיבית בכל שלושת המשתתפים ובשניים מהמקרים גם עמידה שלאחריה התהלכות.

מילות מפתח: שיקום, פגיעות עמוד שדרה, תפקוד מוטורי.

דילוג לתוכן