אימון רטט והרזיה

מאת:לויד שואו

היצרנים טוענים כי רטט כלל-גופי יכול להוביל לשריפת שומנים ולירידה במשקל. איך זה עובד? האם יש ראיות המוכיחות את הטיעונים?

מכניסים אנרגיה ומוציאים אנרגיה

כל הפעלה של השרירים שורפת קלוריות –השאלה האמיתית היא כמה שורף אימון הרטט –והאם הוא באמת יכול להוביל לתוצאות. בעבר נהגו למדוד את שריפת הקלוריות באמצעות שיטה פשוטה של מדיד פליטות הפחמן הדו-חמצני, כמו באימוני כושר אירוביים (אירובי פירושו "לשרוף עם חמצן"). אולם, כפי שכל איש מקצוע מתחום הבריאות יאמר לכם, ישנה יותר מדרך אחת לשרוף קלוריות.

אימון התנגדות

אימוני ההתנגדות (שצברו פופולריות רבה בשנות השבעים של המאה העשרים) הוכיחו מעל לכל ספק (וכן, בעבר היו בענף הבריאות מי שהביעו ספקות) ששינוי ה-BMR (קצב חילוף החומרים הבסיסי) באמצעות הגדלת מסת החלבון עם אימונים אנאירוביים עובד לא פחות טוב –ובמקרים מסוימים אפילו יותר טוב –מאימונים אירוביים.

על אף שהתוצאות כבר ברורות לכל, עד היום לא נמצאו מבחנים המסוגלים למדוד את תהליך שריפת הקלוריות באימון האנאירובי.

מובן שהאימון האנאירובי אינו מיועד לתפוס את מקומו של האימון האירובי. כדי להישאר בריאה זקוקה מערכת הלב-ריאה לגירויים נוספים מלבד עלייה ב-BMR. מצד שני, כולם כבר הבינו שריצה במעגלים איננה מספקת את כל התשובה.

באותה תקופה נהגו מדענים מתחום הרפואה לראות ב"הרכב הגוף וב-BMR"תחליף מדויק יותר למדד מערכת ה-BMI שהיה מקובל עד אז למדידת השמנה. אבל הזמנים משתנים, ואתם גם התובנות.

אימון ברטט

כל פלטפורמות הרטט הקיימות בשוק גורמות להתרחשותו של רפלקס "בלתי רצוני". הבה נשווה לרגע בין רפלקס בלתי רצוני לזה הרצוני:בזמן רפלקס רצוני –כזה המתרחש כאשר חושבים ולאחר מכן זזים (לדוגמה בריצה, בהרמת משקולות וכיוב') –רק כ-30% מתאי השרירים מתגייסים למשימה. הגוף משאיר את שאר התאים מחוץ למשימה לצורך משימות חירום מסוג "מלחמה או מנוסה"(אם כי ריצת ספרינט עשויה לגייס אחוז גבוה יותר מתאי השריר בהתפרצויות פעילות קצרות).

כאשר מתרחשות התגובות הבלתי-רצוניות הכרוכות בניסיון להתאזן על הפלטפורמה (תגובה הנגרמת על-ידי מרבית הפלטפורמות) כמעט 100% מתאי השריר מגויסים כיוון שבמידה מסוימת הגוף מרגיש כאילו הוא "מותקף"(כאילו עלול ליפול ולהיפצע) ולכן אינו משמר אנרגיה ואינו מגביל את תפקודם של התאים.

יש לזכור שהצורך לנסות ולהתאזן על הפלטפורמה הוא תגובה ביו-מכנית מדויקת. אם מישהו דוחף אתכם –אתם מתאימים את תגובתכם באופן מדויק לחוזקו של הדוחף כדי לשמור על איזון ושיווי משקל. אם תדחפו חזק מדי – תיפלו קדימה, אם תדחפו חלש מדי –תיפלו לאחור.

לכן, מידת החוזק שבה "ידחפו אתכם"תשנה, מעצם טיבה, את כמות האנרגיה שתשקיעו בתנועה שלכם. תגובות איזון מחדש אלה עובדות עד לתדר של 50 הרץ (תנועות לשנייה), לאחר מכן הגוף מפסיק לנסות ולהתגונן והתגובות הללו פוסקות.

יש, אם כן, כמה וכמה דרכים להוציא אנרגיה באמצעות מגע עם פלטפורמה לאימון רטט, וביניהן:

  • כמה מהר דוחפים אתכם
  • כמה רחוק דוחפים אתכם
  • כמה חזק דוחפים אתכם

ההשפעה של תכנון מכשיר הרטט

בקצה אחד של הקשת יהיה "גירוי"(סטימולציה) פשוט שדומה יותר לאימון אירובי קליל המתבצע על מודל של התנגדות נמוכה יותר. סוג כזה של גירוי יפסיק לשרוף אנרגיה ברגע שהתנועה תעצור. זה מתאים במיוחד למתחילים ולטיפולים למיניהם (כמו פיזיותרפיה).
התגובה המתקדמת יותר תהיה "הפעלה"של ממש (תגובה אנאירובית) אשר תגרום לקרעים זעירים בשרירים ותגרור אחריה את מחזור ההחלמה שאותו אימוני ההתנגדות כל-כך מנסים לעורר.
זה, בתורו, מעורר השפעה הורמונלית הגורמת למסת החלבון בגוף לגדול, מה שבאופן טבעי מעלה את ה-BMR. המטרה של כל זה היא לשרוף יותר קלוריות גם בזמן מנוחה.
כתוצאה מכך אחוז השומן בגוף משתנה. מידת השינוי תהיה תלויה בתזונה ובשילוב של אימון כזה עם מעט אימון אירובי.
יש לזכור כי התיאוריה המתוארת כאן כבר נמצאת בשימוש באימונים רבי-תועלת בחדרי הכושר עם כדורי התעמלות המשפרים את שיווי המשקל. מה שאנו מתארים כאן הוא פשוט הגרסה המכנית של זה.

כמה קלוריות?

כדי להפיק משוב ממאמר זה, ברצוננו לפתוח דיון באשר לכמות הקלוריות האמורות להישרף –הן בטווח הקצר (על הפלטפורמה) והן בטווח הארוך (בשלבי ההחלמה מהאימון).

להלן מספר נתונים שתוכלו לשקול כאשר מדובר במוצר מטווח הביניים:

  • כ-40 תנועות בשנייה ב-4 מ"מ (10 פעמים, סטים של 60 שניות)
  • גיוס של כמעט 100% תאים
  • דירוג G-Force 4 (להפוך פי ארבעה מהמסה של עצמך במהלך דחיפה כלפי מעלה של הרטט. כוח הדחיפה

דיון, שאלות ותשובות

שאלה:כריס, 1 בינואר 2007
האם נוכל לקבל מאנשי מקצוע כמו לויד מידע על ההתנסות שלהם עם הפחת משקל של לקוחות על המכשירים השונים? כמה סוגים של אימונים נוספים יש לשלב, אם בכלל, כדי להשיג הפחתת משקל וחיטוב על מכשירי הרטט הכלל-גופי? כמה זמן ייקח למתאמן מתחיל לחוש בירידה במשקל אם מתחיל את האימונים ללא עיצוב שרירים ממשי? ואיזה סוג של מכשיר בסיסי יכול להשיג זאת?

תשובה:לויד שואו, 2 בינואר, 2007
כל מתאמן "סביר"יתחיל לראות תוצאות כבר בשבוע השלישי, עם אימון רטט כלל-גופני בלבד (ללא כל התעמלות נלווית). כמה זמן ימשיך לראות תוצאות? זה כבר יהיה תלוי באיכות המכשיר.

תשובה נוספת:ניק מוריס, 2 בינואר, 2007:
יש הבדל בין ירידה במשקל לבין שריפת שומן. המפתח לשניהם הוא פתרון רבגוני המשלב כמה שיותר גורמים. הרטט הכלל-גופי הוא כלי נפלא להשגת תוצאות נהדרות הן עם מטרות קצרות טווח והן עם ראייה לטווח רחוק. בבעלותי סטודיו המתמקד באימוני רטט כלל-גופי ובתוכניות מיוחדות לירידה במשקל ולשריפת שומנים. שני סוגי התוכניות מתחילים עם ניתוח נתוניו של כל לקוח הכולל בדיקת דם, בדיקות ביומטריות והערכת מבנה הגוף. רכיב הפעילות המרכזי הוא אימון רטט כלל-גופי הנמשך עד 20 דקות, ומבתצע לרוב שלוש פעמים בשבוע.

התוכניות משיגות בדרך כלל ירידה של כ-10% משומן הגוף תוך 6 שבועות. התוצאות האופייניות ללקוחות המתמקדים בירידה במשקל משיגות ירידה של עד 10 ק"ג לערך באותה תקופת זמן.

לא זו בלבד שהרטט הכלל-גופי הוא כלי נהדר לחיטוב הגוף, הוא מבטיח, בנוסף לעיצוב הגוף הנראה לעין, חיזוק הגוף ותפקודו, מה שמעניק שיפור באיכות החיים, כמו גם את ההזדמנות לשינוי דרמטי באורח החיים.

לדעתי, היבט שלא זכה לדי התייחסות הוא ההשפעה המנטלית של הרטט הכלל-גופי, הנובעת מהפעילות ההורמונלית המושגת באימוני הרטט. להשפעה ההורמונלית יש, ללא ספק, השלכות ישירות של אחסון השומן ושל התחדשות הרקמות והתחזקות הגוף, אבל מהניסיון שלי ההשפעה ההורמונלית מספקת גם זרז לשינויים באורח החיים ובגישה לפעילות גופנית ולהרגלי תזונה. התוצאות אינן רק כיבוש של יעדי עיצוב הגוף לטווח קצר אלא גם ההנאה וההתרגשות הכרוכות בהצבת יעדים לטווח הארוך וההזדמנות ליצור שינויים של ממש בחיינו.

דילוג לתוכן